Klinika medycyny estetycznej i dermatologiiMikrodermabrazja i dermabrazja – co powinnam wiedzieć?

10 PYTAŃ O… MIKRODERMABRAZJĘ I DERMABRAZJĘ

  1. Czym różni się dermabrazja od mikrodermabrazji?

Podstawową różnicą jest delikatność zabiegów. Dermabrazja dociera do głębszych warstw skóry. Przez to jeden zabieg daje bardziej widoczne i trwalsze efekty. Mikrodermabrazja zaś polega jedynie na kontrolowanym ścieraniu kolejnych warstw naskórka za pomocą mikrokryształków. Każdy z zabiegów ma też określone wskazania i sposób wykonania. Pierwszy wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą. Drugi jest bezbolesny.

  1. Jak działa mikrodermabrazja?

Poprzez kontrolowane ścieranie poszczególnych warstw naskórka, zabieg  pobudza produkcję kolagenu i elastyny, które stymulują regenerację i odbudowę skóry. Staje się ona jaśniejsza, bardziej sprężysta i wygładzona już po pierwszym zabiegu. Z mikrodermabrazji powinny skorzystać osoby, które borykają się z problemem przebarwień, zaskórników oraz prosaków, rozszerzonych porów, łojotoku, wiotkości, drobnych zmarszczek, szorstkiego lub zrogowaciałego naskórka.

  1. Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu dermabrazji?

Dermabrazja to zabieg głęboki. Polega na mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Ma na celu wygładzenie skóry. Dawniej, stosowana była w większości przypadków w celu poprawienia wyglądu cery z bliznami potrądzikowymi, powypadkowymi czy po ospie. Obecnie jej zastosowanie jest szersze.Przydatna jest w leczeniu różnych chorób skóry, plam wątrobowych, blizn po tatuażach, rozstępów oraz zmarszczek.

  1. Który zabieg wybrać?

Wszystko zależy od tego, z jakimi problemami boryka się pacjent i od stanu jego skóry. Podjęcie decyzji warto poprzedzić konsultacją lekarską. Specjalista pomoże wybrać rozwiązanie, które będzie miało najlepszy wpływ na zdrowie pacjenta i kondycję jego skóry.

  1. Jak często należy wykonywać mikrodermabrazję?

Specjaliści najczęściej doradzają serię około 6 zabiegów. Wszystko zależy od skali i wagi problemu, z którym boryka się pacjent.  Pierwsze trzy zabiegi mikrodermabrazji wykonuje się co 7-10 dni. Kolejne trzy planowane są raz na dwa tygodnie. Później pacjent może skorzystać z zabiegów przypominających raz na kilka miesięcy.

  1. Ile razy należy powtórzyć dermabrazję?

W tym wypadku również jest to kwestia indywidualna. Zazwyczaj wystarczy przeprowadzenie jednego zabiegu, aby uzyskać zadowalający efekt. W przypadku bardzo głębokich blizn, lekarz może zalecić powtórzenie dermabrazji.

  1. Czy zabiegi są bolesne?

Zabieg mikrodermabrazji jest bezbolesny. Co ważne trwa krótko i jest bezpieczny. Metoda diamentowa, którą proponuje Prestige Skin, jest przeznaczona dla osób ze skórą delikatną, cienką, wrażliwą i skłonną do alergii. Dermabrazja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą. Po zabiegu, skóra jest podrażniona przez kilka dni. Pacjent może odczuwać dyskomfort, który może łagodzić lekami przeciwbólowymi.

  1. Jakie są efekty przeprowadzonych zabiegów?

Po zabiegach skóra zyskuje jednolity koloryt, a rozszerzone pory i zaskórniki stają się wspomnieniem. Kolejną korzyścią jest wygładzenie płytkich zmarszczek. Z powierzchni skóry znikną też przebarwienia, a nawet plamy starcze. Zabiegi przyczyniają się do ograniczenia łojotoku. Kolejną korzyścią jest spłycenie lub całkowite usunięcie blizn i rozstępów.

  1. Czy po zabiegach konieczna jest rekonwalescencja?

Mikrodermabrazja to zabieg bezbolesny, po którym pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych czynności. Jeśli chodzi o dermabrazję, to czas gojenia ran sięga od 7 do 10 dni. Przez kolejnych 6-8 tygodni, skóra jest lekko zaczerwieniona, zaróżowiona i stopniowo odzyskuje swój właściwy koloryt. Do normalnego funkcjonowania można wrócić już po minimum tygodniu. W pierwszym miesiącu po zabiegu, warto pamiętać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, a więc preparatów z wysokim filtrem UV.

  1. Jakie są przeciwskazania do zabiegów?

Z zabiegów powinny zrezygnować osoby, które w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wykonywały zabieg chirurgiczny w obrębie twarzy, cierpią na łuszczycę, zakażenia wirusowe lub bakteryjne, infekcje skóry, cukrzycę, stosujące leki przeciwzakrzepowe, a także kobiety w ciąży. Podczas rozmowy z lekarzem należy poinformować go o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach.


Wszystkie publikacje w tej kategorii