Klinika medycyny estetycznej i dermatologiiWszystko o grzybicy paznokci

Grzybica paznokci – objawy, rozpoznanie, leczenie.

 Grzybica paznokci Wrocław

Grzybica paznokci to znany i wstydliwy problem. Jeśli twoje paznokcie przybierają żółtawy kolor i pogrubiają się jest to znak ostrzegawczy oraz jeden z najczęstszych objawów grzybicy. Aby uniknąć rozwoju grzybów należy działać szybko, kluczowym w walce z grzybicą paznokci jest rozpoznanie i stosowne leczenie.

Rozpoznanie grzybicy paznokcia

W gabinecie dermatologicznym zlecone zostanie badanie mikologiczne (pobranie wyskrobin spod zajętej  płytki), które może potwierdzić występowanie grzybicy. W przypadku otrzymania dodatniego wyniku hodowli z oznaczonym gatunkiem grzyba, który wywołał infekcję rozpoczynamy celowane  leczenie.

Zmiany grzybicze najczęściej  dotykają części przedniej (dystalnej) lub bocznej płytki paznokcia.

W późniejszym etapie możliwe jest odczuwanie bólu i drętwienia w zajętym paznokciu. Sama płytka staje się  krucha, łamliwa z wyraźnym nadmiernym rogowaceniem podpłytowym.

Leczenie grzybicy paznokci Wrocław

Grzybica paznokci stanowi przewlekłą infekcję, bezpośrednio po jej stwierdzeniu niezbędna jest wizyta u specjalisty. W wypadku grzybicy paznokci nie następuje samoistne wyleczenie ani ustąpienie objawów, nieleczona grzybica paznokcia spowoduje przewlekłą i rozwijającą się infekcje.

Samo leczenie uzależnione jest od rodzaju grzyba oraz ilości i stopnia zainfekowania płytek paznokciowych. Walka z grzybicą może przyjąć formę leczenie ogólnego, w którym stosowane są środki farmakologiczne odpowiednie dla danego rodzaju drobnoustrojów lub, jeśli leczenie ogólne nie jest z jakiegoś powodu możliwe ,stosuje się  leki miejscowe mające zazwyczaj formę lakierów nakładanych bezpośrednio na zainfekowany obszar.

Leczenie grzybicy, aby było skuteczne musi trwać kilka miesięcy, także po ustaniu objawów infekcji. Bardzo wielu pacjentów zaprzestaje leczenia bezpośrednio po ustąpieniu objawów, jest to powszechny błąd, który bardzo często prowadzi do nawrotu choroby. Domowe metody leczenia grzybicy są zazwyczaj nieskuteczne dlatego w momencie podejrzeń o zaistnieniu choroby zalecana jest wizyta u specjalisty.

Profilaktyka i zapobieganie

Niestety nawet przy zastosowaniu właściwego reżimu oraz środków farmakologicznych grzybica paznokcia cechuje się wysokim stopniem nawrotów, dlatego po całkowitym ustąpieniu objawów niezwykle istotna jest profilaktyka.

Aby zapobiegać nawrotom grzybicy oprócz regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty niezbędna jest odpowiednia higiena stóp, niezwykle ważne jest ich dokładne mycie i jeszcze dokładniejsze osuszanie, po wyleczeniu grzybicy zalecana jest również wymiana obuwia i skarpet. Ze względu na łatwość przenoszenia grzybicy zalecane jest również nie korzystanie ze wspólnych środków pielęgnacji paznokci (takich jak cążki/nożyczki).


Wszystkie publikacje w tej kategorii