Choroby alergiczne, leczenie Wrocław

Klinika medycyny estetycznej i dermatologii

Choroby alergiczne, leczenie Wrocław


Choroby alergiczne skóry są trudne do zdiagnozowania, ze względu na brak specyficznych symptomów. Ich objawy są często są mylone z infekcjami spowodowanymi zakażeniem bakteryjnym. Błędna diagnoza prowadzi do podjęcia niewłaściwego leczenia i nasilenia problemu, a w rezultacie do pogorszenia stanu skóry. Alerganami mogą być zarówno produkty spożywcze lub leki, jak i kosmetyki oraz środki czystości. Najczęstsze choroby alergiczne to atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, rumień, wyprysk kontaktowy i osutki plamisto-grudkowe.

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie o podłożu genetycznym. Charakterystycznym objawem tej choroby jest przesuszenie skóry, spowodowane nieprawidłową syntezą lipidów w naskórku, a także świąd. Skóra atopowa traci do pięciu razy więcej wody niż skóra osoby zdrowej. AZS towarzyszą zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego. Swędzenie sprawia, że chorzy często drapią skórę, co zwiększa ryzyko powstania blizn.

Pokrzywka to najpowszechniejsza choroba alergiczna skóry. Jej pierwotnym wykwitem jest tak zwany bąbel pokrzywkowy. Bąble mogą mieć różną wielkość i nierzadko obejmują spore obszary skóry. Charakterystyczną cechą tej choroby jest nagłe powstawanie zmian, a jednocześnie ich szybkie ustępowanie. Zdarza się, że oprócz bąbli pojawia się obrzęk naczynioruchowy głębszych tkanek, co prowadzi do przejściowego zniekształcenia rysów twarzy. Bąble mogą pojawić się w krótkim czasie po kontakcie z alergenem, jak również po kilku lub kilkunastu dniach. Dobrą informacją jest to, że po ustąpieniu pokrzywki na twarzy nie pozostają trwałe blizny.

Rumienie mogą mieć podłoże alergiczne, wirusowe albo bakteryjne. To grupa schorzeń o zróżnicowanym obrazie klinicznym, które mają łagodny albo ciężki przebieg. Często ich przyczyną jest uczulenie na przyjmowane leki.

Wyprysk kontaktowy (egzema) to choroba trudna do rozpoznania, ponieważ daje różnorodne objawy kliniczne. U osób cierpiących na to schorzenie występują wielopostaciowe wykwity pierwotne oraz wtórne. Rumienie, bąble, grudki, nadżerki, złuszczenia i strupki wymagają właściwego leczenia, ponieważ w przeciwnym razie mogą pozostawić na skórze blizny i przebarwienia.

Osutki plamisto-grudkowe to objawy alergii na leki. Mogą pojawić się zaraz po przyjęciu środka farmakologicznego, jak również po kilku dniach od zastosowania go.

Osobom ze skłonnością do alergicznych chorób skóry Prestige Skin proponuje dwa rodzaje zabiegów:

  • zabiegi pielęgnacyjne, które poprawiają kondycję skóry i sprawiają, że jest mniej podatna na rozwój choroby (na przykład mezoterapię, podczas której do skóry wprowadzane są substancje nawilżające, odżywiające i regenerujące)
  • zabiegi, których celem jest wyeliminowanie blizn i przebarwień, powstających na skórze głównie na skutek nieprawidłowego leczenia choroby alergicznej (na przykład Cosmelan i Dermamelan, w trakcie których wykorzystujemy substancje oddziałujące na tyrozynazę – enzym, który uczestniczy w tworzeniu melaniny – a w rezultacie doprowadzające do wyrównania czynności komórek barwnikowych).