Choroby bakteryjne i wirusowe

Klinika medycyny estetycznej i dermatologii

Choroby bakteryjne i wirusowe


Choroby wirusowe skóry to grupa schorzeń zakaźnych wywoływanych przez wirusy. Najczęstsze z nich to opryszczka zwykła, brodawki wirusowe oraz mięczak zakaźny. Choroby bakteryjne skóry rozwijają się na skutek zakażenia bakteryjnego. Do tej kategorii schorzeń zaliczane są między innymi czyrak, róża, zapalenia mieszków włosowych i figówka oraz łupież rumieniowy.

Choroby wirusowe

Opryszczkę wywołuje wirus Herpes simplex – HSV typu 1 lub 2. Pierwszy typ wirusa powoduje zmiany na skórze twarzy, w okolicach ust albo w błonie śluzowej jamy ustnej, natomiast w przypadku HSV typu 2 zmiany chorobowe widoczne są w obrębie narządów płciowych. Herpes simplex jest przenoszony podczas bezpośredniego kontaktu z zakażonym oraz drogą kropelkową. Pierwszym objawem zakażenia jest powstanie pęcherzyka wypełnionego treścią surowiczą, która później zmienia się w substancję ropną. Skóra otaczająca pęcherzyk jest zaczerwieniona. Może wystąpić także ból i gorączka. Po pewnym czasie pęcherzyk pęka, a na jego miejscu tworzy się pokryta strupem nadżerka. Nie oznacza to jednak, że choroba zakończyła się, ponieważ wirus opryszczki przybiera postać utajoną.

Brodawki wirusowe są wywoływane przez  wirusa brodawczaka (HPV), który przenosi się do skóry podczas bezpośredniego kontaktu. HPV prowadzi do namnażania się komórek skóry, co stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania brodawek. Wyróżnia się kilka rodzajów brodawek wirusowych, w zależności od lokalizacji oraz obrazu klinicznego:

  • brodawki zwykłe – grudki o  nierównej i szorstkiej powierzchni, których barwa jest szarobrunatna albo nie różni się od barwy skóry zdrowej; powstają w różnych miejscach, najczęściej na rękach i stopach
  • brodawki płaskie – płaskie i gładkie, zazwyczaj o barwie cielistej; mogą powstawać wszędzie, ale najczęściej tworzą się na skórze twarzy oraz kończyn
  • brodawki stóp – mogą przybrać formę skupiska drobnych brodawek albo zmian wnikających głęboko w skórę, powodujących stan zapalny i ból; powstają najczęściej na podeszwach stóp

Mięczak zakaźny to częsta choroba, którą wywołuje wirus mięczaka zakaźnego (MCV). Do zakażanie może dojść na skutek bezpośredniego kontaktu fizycznego ze zmianą chorobową. Objawem choroby są gładkie guzki o kopulastej powierzchni, barwy żółtej albo bardzo jasnej. Zmiany powstają głównie na rękach, twarzy i narządach płciowych.

Choroby bakteryjne

Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny mieszka włosowego, którego objawami są pojedyncze albo liczne pęcherzyki wypełnione treścią ropną. Zmiany mogą obejmować twarz, kończyny albo tułów. Postać przewlekła, zwana figówką, występuje zwykle na skórze twarzy i jest związana z powstawaniem guzków zapalnych.

Czyrak to stan zapalny mieszka włosowego oraz jego otoczenia. W przypadku tej choroby dochodzi do obumarcia i rozpadu tkanek otaczających mieszek. Powstający guzek zawiera martwe tkanki. Po pewnym czasie oddziela się od skóry, w której tworzy się ubytek. W miejscu tym może powstać blizna.

Róża to ostry stan zapalny skóry oraz tkanek leżących pod nią. Charakterystyczne objawy choroby to intensywne zaczerwienienie i obrzęk skóry oraz wygładzenie i połysk zmienionych miejsc. Róża ma nagły początek. Towarzyszą jej gorączka i dreszcze. Łupież rumieniowy to choroba, w której dochodzi do powstania rumieni zlokalizowanych najczęściej w pachach, pachwinach oraz między palcami. Podobnie jak w przypadku róży, schorzeniu mogą towarzyszyć objawy ogólne.

Dermatolodzy z Prestige Skin posiadają rozległą wiedzę na temat sposobów leczenia chorób skórnych o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Podatność na zakażenia uzależniona jest między innymi od kondycji skóry, dlatego oferujemy zabiegi o działaniu odżywiającym i regenerującym, między innymi mezoterapię. Umożliwiamy także wyeliminowanie niepoddających się leczeniu brodawek oraz blizn pochorobowych przy zastosowaniu terapii laserowej.