Laser frakcyjny – usuwanie blizn i rozstępów

Klinika medycyny estetycznej i dermatologii

Laser frakcyjny – usuwanie blizn i rozstępów


Dzięki zastosowaniu nowoczesnej i zaawansowanej technologii laser frakcyjny może być stosowany do całkowitej i trwałej regeneracji skóry. Obecnie jest to najskuteczniejsza i najnowocześniejsza metoda jej odmładzania i redukcji ewentualnych defektów, w tym usuwania blizn.

Laser frakcyjny to urządzenie, które należy do grupy ablacyjnych. Wystarczy zaledwie jedna sesja, aby blizny zostały wygładzone, a napięcie skóry uległo poprawie – czyli dokonał się jej pełny resurfacing. W efekcie zabiegu dochodzi także do długotrwałej stymulacji skóry właściwej, co prowadzi do produkcji nowego kolagenu.

Inne zabiegi laserowe stosowane do tej pory dawały dobre rezultaty. Niestety, równocześnie występowało jednak ryzyko pojawienia się efektów ubocznych, a także długiego czasu gojenia i powrotu do zdrowia. Mogła pojawić się także sytuacja odwrotna – mniejsze ryzyko szybsza rekonwalescencja, jednak kosztem konieczności przeprowadzenia licznych sesji rozłożonych na wiele miesięcy.

Laser frakcyjny daje możliwość wykorzystania najlepszych parametrów stosowanych dotychczas systemów, dzięki czemu oferuje liczne zalety:

• doskonałe wyniki bez utraty bezpieczeństwa,
• zminimalizowane efekty uboczne,
• znacznie skrócony czas gojenia
• o wiele krótszą terapię.

Efekty zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego obejmują:

• znaczne poprawienie struktury i napięcia skóry na twarzy, szyi i dekolcie,
• spłycenie zmarszczek,
• rozjaśnienie przebarwień powstających wraz z upływem lat i wynikających z działania promieni słonecznych,
• usuwanie blizn potrądzikowych i pourazowych.

Na czym polegają zabiegi laserem frakcyjnym?

laser frakcyjny wrocław

W naszej klinice we Wrocławiu stosujemy nowoczesne urządzenie emitujące tysiące mikroskopijnych wiązek światła do skóry. Na skutek działania lasera frakcyjnego powstają w niej niewielkie otworki w kształcie stożka – są to tzw. strefy mikrotermalne. Światło lasera penetruje przez nie komórki tkanki podskórnej i skóry właściwej na dużej głębokości. Mikrouszkodzenia powstałe w wyniku działania lasera prowadzą do regeneracji, czyli likwidacja zmarszczek i usuwanie blizn następuje w wyniku gojenia. Naturalna odbudowa skóry wygładza jej powierzchnię i likwiduje wszelkie niedoskonałości. Sąsiadująca z obszarami poddanymi zabiegowi skóra pozostaje jednak nienaruszona, dzięki czemu możliwa jest jej szybka regeneracja.

Najczęściej rekomenduje się wykonanie przynajmniej 3 zabiegów w odstępach co 4-6 tygodni. Jest to jednak uzależnione od konkretnego przypadku. U większości pacjentów poprawa widoczna jest już pierwszym zabiegu. Można także – w razie potrzeby – wykonać zabiegi podtrzymujące efekty.

Laser frakcyjny można zastosować na wszystkie te partie ciała, na których przeprowadza się dermabrazję. Inaczej niż w przypadku starszych metod, w tym przypadku możemy odmłodzić skórę szyi i dekoltu nie poddawaną innym zabiegom.

WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA LASERA:

  • polepszenie napięcia i struktury skóry twarzy,
  • resurfacing dekoltu, szyi i dłoni,
  • zmniejszenie zmarszczek wokół oczu,
  • usuwanie blizn potrądzikowych,
  • redukcja blizn pooperacyjnych i rozstępów,
  • kuracja blizn pooparzeniowych i keloidów,
  • usuwanie przebarwień powstających na skutek działania słońca oraz w wyniku starzenia skóry.

CZAS TRWANIA ZABIEGU;
Jest uzależniony od tego, jaki obszar zostaje poddany zabiegowi. Jedna sesja zajmuje od 10 do 45 minut.

BOLESNOŚĆ ZABIEGÓW
Ze względu na możliwość wystąpienia bólu stosuje się krem znieczuleniowy Emla.

WIDOCZNE EFEKTY:
U większości pacjentów różnica może być zauważalna już kilka dni po pierwszym zabiegu. Największą zaletą zabiegu jest jednak „wymodelowanie” włókien kolagenowych w głębokich warstwach skóry. Dzięki temu pacjent może obserwować stopniową poprawę i wygładzenie oraz poprawę napięcia skóry przez okres roku od zakończenia serii zabiegów.

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU Z UŻYCIEM LASERA FRAKCYJNEGO:
Na obszarach poddanych zabiegowi może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk a także umiarkowane pieczenie lub swędzenie (które utrzymuje się przez kilka godzin). Skóra może być zaczerwieniona przez kilka dni i przybrać „opalony” odcień. W ciągu kilku dni po zabiegu dochodzi także do niewielkiego złuszczania się naskórka. Po tygodniu, kiedy zagoją się mikroskopijne obszary poddane zabiegowi, skóra zyska normalny koloryt. Ogólny czas gojenia to 4-7 dni.

Po zabiegu zaleca się stosować preparaty zawierające filtr przeciwsłoneczny SPF 30 bądź silniejszy. Należy także unikać bezpośredniego wystawiania skóry na słońce w okresie jej regeneracji (a więc przez około 3 tygodnie od ostatniej sesji). Zaleca się ponadto unikać sauny, gorących kąpieli przez około 5-7 dni po zabiegu.