Trądzik, trądzik młodzieńczy Wrocław

Klinika medycyny estetycznej i dermatologii

Trądzik, trądzik młodzieńczy Wrocław


Trądzik to choroba skóry, która występuje przede wszystkim w okresie dojrzewania, jednak u wielu osób utrzymuje się w późniejszym okresie życia. W zależności od stopnia nasilenia zmian wyróżnia się trzy rodzaje trądziku:

  • trądzik zaskórnikowy – postać łagodna
  • trądzik grudkowo-krostkowy – postać umiarkowana
  • trądzik skupiony  – postać ciężka

Zmiany chorobowe pojawiają się na twarzy, a często także na szyi, plecach i klatce piersiowej. Na trądzik szczególnie podatna jest cera tłusta, która produkuje nadmierne ilości sebum. Aktywność gruczołów łojowych mogą nasilać hormony, czynniki genetyczne oraz niektóre leki. Skóra trądzikowa ulega nadmiernemu rogowaceniu, czyli hiperkeratozie. Usuwanie martwych komórek naskórka zostaje zaburzone, co blokuje przewody wyprowadzające gruczołów łojowych i zakłóca produkcję sebum. Skutkiem jest zatykanie meszków włosowych i tworzenie czopu, a następnie zaskórników. Trądzik może mieć podłoże bakteryjne. Tłusta cera jest podatna na namnażanie bakterii, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego i tworzenia się krostek, grudek oraz torbieli. Kolejną przyczyną trądziku są hormony. To właśnie dlatego choroba występuje przede wszystkim u nastolatków. U osób leczonych na trądzik nierzadko wykrywa się podwyższenie poziomu progesteronu albo oddziałujących na gruczoły łojowe androgenów. Trądzik może być objawem zaburzeń hormonalnych, takich jak  zespół policystycznych jajników (PCO). Wśród czynników nie stanowiących przyczyny choroby, ale wpływających na jej nasilenie znajdują się:

  • dieta zbyt bogata w węglowodany
  • spożywanie dużej ilości mleka krowiego i nabiału
  • palenia papierosów
  • stres
  • stosowanie kosmetyków zatykających pory

Leczenie trądziku to długi i skomplikowany proces. Środki o działaniu miejscowym często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, dlatego stosuje się farmakoterapię. Pacjentom przepisuje się antybiotyki (na przykład tetracyklinę) albo retinoidy, czyli pochodne witaminy A (na przykład retinoidy). Skutkiem ubocznym kilkumiesięcznej kuracji może być zwiększenie wrażliwości i wysuszenie skóry. Spośród preparatów o działaniu miejscowym szczególnie popularne są erytromycyna, klindamycyna, retinoidy i nadtlenek benzoilu. Skuteczne leczenie wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry. Osobom zmagającym się z problemem trądziku zaleca się stosowanie kosmetyków zawierających na przykład retinol, witaminy C i E, wyciągi alg i aloesu. Twarz powinna być oczyszczana przy pomocy preparatów na bazie kwasu glikolowego lub siarkowego. Ważną rolę odgrywają peelingi, podczas których dochodzi do usunięcia martwych komórek naskórka. Wyleczenie trądziku często nie jest równoznaczne z odzyskaniem atrakcyjnej cery, ponieważ na skórze widoczne są blizny i przebarwienia. Dobrą informacją jest to, że współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia dają wiele możliwości leczenia takich zmian.

Prestige Skin oferuje zabiegi dostosowane do potrzeb skóry tłustej i trądzikowej, które redukują tworzenie się zmian chorobowych. Zapraszamy także na zabiegi umożliwiające wyeliminowanie blizn potrądzikowych, takie jak dermabrazja albo laseroterapia.