Znamiona barwnikowe Wrocław

Klinika medycyny estetycznej i dermatologii

Znamiona barwnikowe Wrocław


Znamię barwnikowe są zbudowane z łagodnie namnażających się melanocytów. Popularne pieprzyki to zmiany skórne, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale należy unikać ich ekspozycji na promieniowanie UV, ponieważ mogą stanowić punkt wyjścia dla rozwoju czerniaka. Znamiona barwnikowe można podzielić na:

  • Wrodzone – znajdują się na skórze już w momencie narodzin, zazwyczaj są owalne i mają jednolitą barwę. Znamiona o powierzchni powyżej 2 cm określane są jako olbrzymie i stwarzają największe ryzyko transformacji nowotworowej, szacowane na 5-40%.
  • Łagodne znamiona barwnikowe – najczęściej powstają w dzieciństwie, a w okresie dojrzewania  i po 20 roku życia dochodzi do ich nasilenia. To zmiany o regularnej budowie, z dobrze zarysowanym brzegiem i równomiernie rozmieszczonym barwnikiem.

Prawdopodobieństwo przekształcenia w nowotwór złośliwy ocenia się jako bardzo niskie.

  • Atopowe (dysplastyczne) – to znamiona o asymetrycznej kształcie i wielkości przekraczającej 0,6 cm. Mają nieregularne brzegi i różne kolory. Jest to rodzaj znamienia, które wymaga regularnej obserwacji, ponieważ może łatwo ulec transformacji w kierunku czerniaka.
  • Zespół znamion dysplastycznych – jest to zespół atypowych znamion występujących na skórze całego ciała, których liczba wynosi od 10 do 100. Ma podłoże genetyczne i jest dziedziny w sposób autosomalny. Ryzyko komplikacji uzależnione jest od lokalizacji poszczególnych znamion. Szczególną uwagę należy zwrócić na te zlokalizowane na skórze odsłoniętej oraz skórze głowy.
  • Plamy soczewicowate – malutkie lecz liczne brunatne plamki, trochę większe od piegów. Mogą mieć charakter wrodzony albo nabyty. Najwięcej plamek znajduje się na plecach i klatce piersiowej, ale tworzą się również na rękach i twarzy. Ich powstawaniu sprzyja promieniowanie słoneczne oraz podeszły wiek. Większość z nich jest niegroźna. Wyjątek stanowią złośliwe plamy soczewicowate o ciemnym i nieregularnym zabarwieniu, które najczęściej tworzą się u kobiet i seniorów, zwykle na twarzy.

Znamiona barwnikowe są usuwane nie tylko wtedy, gdy przekształcą się w nowotwór złośliwy, lecz także z przyczyn profilaktycznych oraz kosmetycznych. Zaleca się usunięcie przede wszystkim tych znamion, które znajdują się w miejscach szczególnie narażonych na kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym oraz tych zlokalizowanych w miejscach narażonych na podrażnienia mechaniczne. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest przebadanie usuwanych znamion za pomocą dermatoskopu, w celu wykluczenia ich złośliwego charakteru. Znamiona zazwyczaj usuwa się laserowo lub laserowo. W nielicznych przypadkach wykorzystuje się metodę kriochirurgiczną oraz elektrokoagulację. Pierwsza metoda jest nieinwazyjna, ale jeżeli badanie dermatoskopem nie dało jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące charakteru zmiany, to zaleca się usuniecie chirurgiczne, a następnie przeprowadzenie badania histopatologicznego.

W Prestige Skin można skontrolować typ znamion barwnikowych i upewnić się, że nie mają one cech nowotworu złośliwego. Zajmujemy się także usuwaniem znamion, które wzbudzają niepokój pacjenta lub są niepożądane ze względów estetycznych.